poniedziałek, 25 stycznia 2016

Wylecimy Was do Stanów, czyli jak starać się o wizę do USA

No i nadszedł ten sądny dzień. Po wielu odwiedzonych, dalekich lądach, wypadałoby w końcu przejechać się do USA. "Ale wizy nie mam!" Przyznajcie się, ilu z Was wypowiedziało to bolesne zdanie? Na razie nic nie wskazuje na zniesienie wiz do USA, a ubieganie się o wizę rodzi nieuzasadnione obawy i lęki, poparte wieloma bezpodstawnymi legendami, dlatego też przestańcie użalać się nad sobą i stańcie do walki, śledząc zestaw poniższych wskazówek, sporządzonych w oparciu o nasze doświadczenie. Zaczynamy!

PS: Z góry zakładamy, iż staracie się o wizę turystyczną ツ.  

Jak się nie ma, co się lubi...


ILE TO ZAJMUJE
Musimy Was pozytywnie rozczarować. Wielodniowe gromadzenie dokumentacji i składanie podań NIE są częścią procedury wizowej. Zdobycie wizy do USA to kwestia niecałych 2 dni.

ILE TO KOSZTUJE
Koszt rozpatrzenia podania o wizę to ok. 640 PLN.

OD CZEGO ZACZĄĆ
♥ Zróbcie się na bóstwo i migiem do fotografa: Idźcie do fotografa, najlepiej takiego, który ma w swoich kompetencjach wykonywanie zdjęć wizowych. Nie zaszkodzi również, jeśli wspomniecie mu o poniższych wymogach.

Zdjęcie wizowe na przykładzie Myszki Miki ツ (Fot. KS)


Fotografia powinna mieć wymiary 5cm x 5 cm i powinna być wykonana na jasnym/białym i jednolitym tle, bez zacienionych obszarów. Zdjęcie powinno być aktualne (wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Głowa kandydata powinna być wyśrodkowana, a sam kandydat powinien spoglądać bezpośrednio w obiektyw. Oczy powinny być dobrze widoczne, a wyraz twarzy neutralny (dozwolony jest również naturalny uśmiech). Jeśli nosicie okulary, nie musicie ich ściągać do zdjęcia, jednak należy pamiętać, aby na zdjęciu końcowym nie były widoczne refleksy świetlne czy odblaski wywołane przez szkła okularów. Wszelkie nakrycie głowy jest niedozwolone, z wyjątkiem nakryć głowy będących wymogiem danej religii. Zdjęcie powinno być dobrej rozdzielczości, bez widocznych pikseli.

Gdy macie już zdjęcie, jedyne czego potrzebujecie to wygodna kanapa i komputer z dostępem do internetu.

♥ Formularz wypełnić już czas: Wypełnijcie elektroniczny formularz/podanie o wizę DS-160. Możecie znaleźć go Tutaj. Jeśli nie radzicie sobie z językiem angielskim, albo nie czujecie się na siłach, aby stawić czoło pytaniom sformułowanym w tym języku, istnieje opcja zmiany wersji językowej w prawym, górnym rogu strony. Wówczas, po najechaniu kursorem na interesującą Was część tekstu, pojawi się jego polskie tłumaczenie. Aby rozpocząć aplikację, należy z rozwijanego menu wybrać miejsce, w którym zostanie złożone podanie o wizę. Następnie kliknijcie przycisk START AN APPLICATION, aby rozpocząć wypełnianie podania. W obecnym stanie musicie zapamiętać 5 rzeczy:

[1] Należy mieć przygotowane, zeskanowane i przycięte do oryginalnych rozmiarów zdjęcie wizowe (pamiętajcie o dobrej jakości skanu!)

[2] Po kliknięciu przycisku START AN APPLICATION, w górnej części następnej strony pojawi się numer rozpoczętej przez Was aplikacji "Application ID". Skopiujcie go i zapiszcie w oddzielnym pliku (będzie on potrzebny do odszukania Waszej aplikacji w systemie).

[3] Po kliknięciu przycisku START AN APPLICATION, system poprosi Was o wybranie sekretnego pytania. Nie zapomnijcie udzielonej przez Was odpowiedzi, gdyż wybrane pytanie i odpowiedź będą Wam towarzyszyły podczas logowania się do systemu po złożeniu podania.

[4] Podczas wypełniania podania wizowego zostaniecie poproszeni m.in. o podanie adresu e-mail, dlatego też upewnijcie się, czy macie jeszcze dostęp do adresu (skrzynki) jaki chcecie wpisać.

[5] Po każdej wypełnionej stronie formularza klikajcie przycisk "Save" w dole strony, aby zapisać wprowadzone już dane i/lub powrócić do pierwszego, niewypełnionego punktu, po wystąpieniu ewentualnego błędu technicznego.

(Fot. KS)


♥ Drukujemy potwierdzenie: Wydrukujcie stronę potwierdzającą złożenie wniosku.

(Fot. KS)


♥ Rejestrujemy się: Idźcie na stronę Cgifederal klikając Tutaj, a następnie kliknijcie "New User?" w dolnej części strony, aby utworzyć nowy profil (użyjcie adresu e-mail podanego podczas wypełniania aplikacji). Po wypełnieniu kilku pól, zostaniecie automatycznie przekierowani do systemu. Kliknijcie w pozycję menu "New application / Schedule Appointment" i postępujcie zgodnie z instrukcjami. Podczas wypełniania kolejnych okienek, na swojej drodze napotkacie 2 niezwykle ważne punkty:

[1] Po wpisaniu danych personalnych dotyczących paszportu, miejsca zamieszkania itp., pojawi się strona, na której musicie zdecydować, gdzie odbierzecie swój paszport z wizą. Istnieją 2 opcje:

Pick up: Bezpłatna opcja odbioru, POLECANA PRZEZ NAS. Wybierzcie tę opcję, jeśli chcecie odebrać swój paszport w jednym z głównych miast Polski, pod wyznaczonym do tego celu adresem/adresami. Paszport zostanie dostarczony w okresie od 3 do 5 dni od rozmowy z Konsulem, a o dostępności paszportu w wybranym punkcie zostaniecie poinformowani drogą mailową lub przez SMS. Od tego momentu musicie odebrać paszport w przeciągu 9 dni (w przeciwnym przypadku zostanie on zwrócony do Ambasady, w której odbyła się rozmowa i będziecie musieli tam jechać, aby go odebrać).

Premium Delivery: Płatna opcja odbioru (24 PLN). Wybierzcie tę opcję, jeśli chcecie, aby paszport został dostarczony pod podany przez Was adres zamieszkania (jeśli w momencie dostarczenia paszportu nie będzie Was w domu, osoba odbierająca musi posiadać odpowiednią, dodatkową dokumentację!)

[2] Po wyborze opcji odbioru paszportu, zostaniecie przekierowani do okna zawierającego instrukcje dotyczące płatności (to co tygryski lubią najbardziej ). Kliknijcie na zaznaczony na czerwono link, aby wyświetlić dostępne metody płatności.

(Fot. KS)


Po kliknięciu na link "Click Here For All Payment Options" zostanie wyświetlone poniższe okno. Kliknijcie na zaznaczony na czerwono link "Online Bank Transfer".

(Fot. KS)


Zostanie wyświetlone poniższe okno z instrukcjami dotyczącymi przelewu.

UWAGA: Zdjęcie stanowi jedynie przykład. 

Dla każdej osoby generowany jest unikalny numer CGI !

(Fot. KS)


W polu "Tytuł przelewu" wpiszcie indywidualny Numer Referencyjny CGI (zaznaczony na czerwono na powyższym zdjęciu), w przeciwnym przypadku Wasza płatność nie zostanie odpowiednio przyporządkowana i rozpoznana. Zachowajcie Wasz numer CGI do przyszłych odniesień.

PRZELEW ZROBIONY I CO TERAZ
Wydrukujcie potwierdzenie wykonania przelewu, a w polu "Receipt Number" wpiszcie numer potwierdzenia zapłaty po zaksięgowaniu przelewu (może to zająć do 3 dni i jest zależne od godziny oraz dnia wykonania przelewu). Przykładowo, jeśli dokonacie wpłaty w piątek o godzinie 17:00, przelew zostanie zaksięgowany dopiero we wtorek! Jeśli po wpisaniu numeru potwierdzenia system poinformuje Was o błędnym numerze oznacza to, że przelew nie został jeszcze zaksięgowany i musicie spróbować później. NIE WYKONUJCIE PONOWNIE PRZELEWU PO WYŚWIETLENIU TAKIEJ INFORMACJI, GDYŻ WSZELKIE WPŁACONE KWOTY NIE PODLEGAJĄ ZWROTOWI!


(Fot. KS)


FINAŁOWY RUCH
Po zaakceptowaniu przez system wpisanego numeru potwierdzenia zapłaty, możecie przystąpić do procedury wyznaczenia spotkania wizowego. System poinformuje Was automatycznie o najbliższej dostępnej dacie rozmowy. Możecie również wybrać spośród innych, dostępnych terminów. Po wyznaczeniu rozmowy z Konsulem, wydrukujcie dokument potwierdzający.

Przykładowy wygląd dokumentu potwierdzającego datę rozmowy z Konsulem (Fot. KS)


CO PRZYNIEŚĆ NA ROZMOWĘ Z KONSULEM
Ważny paszport
Wydrukowane potwierdzenie złożenia podania DS-160
Wydrukowane potwierdzenie wyznaczonej rozmowy z Konsulem
Wydrukowane potwierdzenie wniesienia opłaty
Zdjęcie (nie jest konieczne, jeśli załadowaliście je do systemu podczas składania aplikacji, ale przezorny zawsze ubezpieczony)
Inne, dodatkowe dokumenty, wedle uznania (np. potwierdzające otwarcie działalności, studia na uczelni itp.), jednym słowem wszystko, co pomogłoby Konsulowi rozpatrzyć pozytywnie Wasze podanie.

PRZYDATNE LINKI
Ponowne wydrukowanie aplikacji po jej złożeniu kliknij Tutaj
Logowanie do systemu (po uprzedniej rejestracji), w celu ustalenia rozmowy z Konsulem i dokonania opłaty wizowej kliknij Tutaj
Zlokalizowanie paszportu kliknij Tutaj
Dodatkowe wskazówki dotyczące płatności kliknij Tutaj
 
PRZYDATNE OBSERWACJE
"A po co będę się męczył...i tak jej nie dostanę": Dla większości osób sama myśl o przystąpieniu do procedur ubiegania się o wizę jest równoznaczna z końcem świata. Zakładanie czegoś z góry w myśl zasady "...i tak mi nie dadzą", to jak zaprzestanie jedzenia w imię myśli "...i tak kiedyś umrę". Weźcie się w garść! Nie jesteście ani pierwszymi, ani ostatnimi osobami przystępującymi do tego (wy)czynu.
"A jak zapłacę i nie dostanę?": Niestety, ubieganie się o wizę obejmuje również ryzyko jej odmowy. Jednak nie przejmujcie się, gdyż szanse są połowiczne, 50% na 50%. Zapewne zadajecie sobie pytanie: "Dlaczego mieliby mi ją dać?". My na to odpowiadamy: "A dlaczego nie mieliby Wam jej dać?".
"Pojadę do Krakowa, bo w stolicy są bardziej surowi": Musimy Was rozczarować, "Tutto il mondo è paese" (jak mawiają Włosi: "Cały świat jest krajem"). My, ze względu na miejsce zamieszkania, ubiegałyśmy się o wizę w Mediolanie, nasz brat w Warszawie i zapewniamy Was, że wszystkie procedury przebiegają identycznie!
"Nie znajdę wspólnego języka z Konsulem, mój angielski leży i kwiczy": Nie bójcie żaby! Nie musicie rozmawiać w języku angielskim. Wystarczy, że przywitacie Konsula i rozpoczniecie z nim pogawędkę w języku polskim, a w takim też języku będzie przebiegała rozmowa.
"Pójdę wcześniej, to mnie szybko załatwią": Błąd! Nie idźcie ani za wcześnie, ani za późno, lecz punktualnie na umówioną godzinę. Taka wskazówka widnieje na stronie Ambasady!
"Zabiorę ze sobą stos papierów, buta babci i odcisk łapy psa": Zabieranie ze sobą wszystkiego, co ma się pod ręką jest błędem! Zabierzcie jedynie sensowne dokumenty, które potwierdzają Waszą więź z krajem (tj. dokumenty potwierdzające prowadzenie własnej działalności, rozpoczęcie studiów na uczelni itp.) i przedstawcie je jedynie wówczas, gdy zostaniecie o to poproszeni.
"Ale ja naprawdę nie chcę wyemigrować. Przysięgam": Nie tłumacz się! Tłumaczy się tylko winny! Odpowiadaj jedynie zwięźle i konkretnie na pytania.
"Kupię już bilet, wtedy nie będą mieli serca mi odmówić": Błąd! Kupując bilet, stawiasz Konsula pod ścianą (i on to wie!), a to nie przynosi pozytywnych skutków. Opowiedz o swojej chęci zwiedzenia Stanów, planowanym przebiegu podróży BEZ KUPOWANIA BILETU.
"Pójdę w garniaku i pod krawatem": Błąd! Zalecany ubiór to elegancki casual (no chyba że Wasza codzienna praca wymaga noszenia garnituru). Pokazywanie bogactwa na siłę i "ociekanie złotem" nie jest mile widziane.

NO DOBRA, JESTEM NA MIEJSCU, CO DALEJ
Po dotarciu na miejsce pamiętajcie o 3 rzeczach:
Zostaniecie przeszukani przez wykrywacz metalu, tak jak na lotnisku.
Podczas rozmowy z Konsulem zostaną Wam pobrane odciski palców.
Jeżeli Konsul nie odda Wam paszportu, oznacza to, że na 100% dostaliście wizę.

PRZYBYŁEM, ZOBACZYŁEM...ODWALILI!
Jeśli Wasze podanie o wizę zostało rozpatrzone niepomyślnie, nie łamcie się. Fakt, straciliście pieniądze, jednak po upływie co najmniej 6 miesięcy możecie ponownie starać się o wizę i nie powiedziane, że jej nie dostaniecie. Zaleca się jednak poczekanie do momentu, gdy Wasza sytuacja związana np. z zatrudnieniem czy finansami ulegnie zmianie. Spróbujcie przeanalizować swoją poprzednią aplikację i postarajcie się wywnioskować, co mogło pójść nie tak. Głowa do góry!

PRZYBYŁEM, ZOBACZYŁEM...DOSTAŁEM!
Hurrra! I po krzyku. Oto co zobaczycie po odebraniu Waszego paszportu:

Faksymile wizy amerykańskiej (Fot. KS)


Dostaniecie karteczkę z napisem: "Wiza została przyznana". Tak, dostaliście wizę na 10 lat!
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam miłego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Enjoy your stay!Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!