wtorek, 11 marca 2014

Siedem cudów nowoczesnego świata

Czas rozpocząć serię postów z cyklu ciekawostki. Czy potraficie wymienić siedem cudów świata nowoczesnego? W ramach uświadomienia publikujemy siedmiu finalistów współczesnego rankingu.

[1] MACHU PICCHU, PERU
Najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Są bardzo popularną atrakcją turystyczną. Mury z jasnego granitu wkomponowano w istniejące wcześniej skały według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV w. Osadę zamieszkiwali kapłani, opiekunowie świątyń, arystokraci i żołnierze.

(Fot. internet)


[2] POMNIK CHRYSTUSA ODKUPICIELA W RIO DE JANEIRO, BRAZYLIA
38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa (Cristo Redentor), wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest jednym z symboli Rio oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście.

(Fot. internet)


[3] TADŹ MAHAL, INDIE
Indyjskie mauzoleum, wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży w odległości ok. 200 kilometrów od Delhi – dawnej stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych.

(Fot. internet)


[4] KOLOSEUM, WŁOCHY
Amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Każdą kondygnację zewnętrznych łuków wybudowano w innym stylu (kolumny doryckie, jońskie i korynckie). Eliptyczna budowla o obwodzie 524 m i wysokości 48,5 m została wzniesiona z trawertynu, tufu wapiennego i cegły. Kilkupiętrowa widownia mogła pomieścić nawet 50 tys. widzów.

(Fot. internet)


[5] WIELKI MUR CHIŃSKI, CHINY
Zbiorcza nazwa systemów obronnych, składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych. Największa budowla obronna świata prawdopodobnie zaczęła powstawać w VI w. p.n.e. Miała ona osłaniać północne Chiny przed koczowniczymi ludami mongolskimi i strzec biegnącego w pobliżu Jedwabnego Szlaku.

(Fot. internet)


[6] CHICHÉN ITZÁ, MEKSYK
Prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV-VI w. Jego zabudowa prezentuje typowe cechy architektury Majów – niskie budynki z kamienia o gładkich ścianach. Znajdziemy tu pozostałości kilku świątyń, w których składano ofiary. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków.

(Fot. internet)


[7] PETRA, JORDANIA
Ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".

(Fot. internet)
Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!