wtorek, 11 marca 2014

Palcem po Afryce - starożytne kolosy Gizy

Jaki piękny dzionek! W sam raz na rozpoczęcie podróży "palcem po mapie". Na dobry początek zabierzemy was do Gizy. Popatrzcie! Człowiek wydaje się naprawdę malutki w obliczu taaaakiego kolosa!

(Fot. KS)


(Fot. KS)


Okazało się jednak, że moja siostra jest wyższa od piramidy! Jestem zawiedziona...

(Fot. KS)


Kompleks piramid składa się z trzech głównych budowli w kształcie ostrosłupa na podstawie kwadratu:
♥ Piramida Cheopsa: największa z trzech głównych piramid o wysokości 147 m.
♥ Piramida Chefrena: piramida klasyfikująca się na drugim miejscu pod względem wielkości, o wysokości 137 m, wyróżniająca się ustawioną obok niej rzeźbą Sfinksa.
♥ Piramida Mykerinosa: najmniejsza z trzech piramid o wysokości 65 m.

Wokół trzech wyżej wymienionych piramid znajdują się godni towarzysze w postaci szeregu mniejszych piramidek, służących niegdyś jako grobowce dla wyższych rangą dostojników państwowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w 1979 roku kompleks starożytnych budowli został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(Fot. KS)


(Fot. KS)


Pod piramidami panuje charakterystyczny klimat - ten pogodowy oraz dotyczący zachowań Egipcjan:
Pogodowy: pod piramidami panują piekielne warunki pogodowe, dlatego też należy obowiązkowo wyposażyć się w nakrycie głowy oraz co najmniej 1 litr wody na tę głowę Dobrym rozwiązaniem może też okazać się odzież w jasnych kolorach oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Gdyby z tej okazji przyszło Wam do głowy ochłodzenie się we wnętrzu piramid, wiedzcie że jest tam jeszcze gorzej niż na zewnątrz! Niezwykle wąskie przestrzenie piramid oraz powietrze w ich wnętrzu (przypominające warunki panujące w łaźni tureckiej) są nieznośne do tego stopnia, że przechadzka tego typu odradzana jest osobom cierpiącym na różnego rodzaju problemy z oddychaniem oraz klaustrofobię. A co my na to? Podążając wąskimi korytarzami z językiem na brodzie, nie mogłyśmy doczekać się momentu wyjścia na zewnątrz, aby tam się...ochłodzić

Korytarz prowadzący z i do wnętrza piramidy (Fot. KS)


♥ Dotyczący zachowań Egipcjan: wokół piramid czyhają lokalni handlarze namawiający turystów do darmowej przejażdżki na wielbłądzie. Nie dajcie się nabrać, gdyż wejście na wielbłąda jest i owszem darmowe...lecz zejście już NIE! Niech wielbłąd będzie z Wami!Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!