sobota, 6 lutego 2016

Podróże kształcą, czyli muzyczne hity poznane w podróży

Nie jest nowiną, że podróże kształcą. Podróżując poznajemy nowe lądy, odległe kraje, ich obyczaje, zwyczaje żywieniowe, zabytki kultury oraz...MUZYKĘ! Przedstawiamy Wam nasze ulubione piosenki "przytargane" z podróży.

Restauracja resortu Kivulini, Malindi, Kenia (Fot. KS)


Spójrzcie na powyższe zdjęcie. To właśnie w tej restauracji usłyszałyśmy po raz pierwszy przebój w języku Swahili, śpiewany przez lokalną gwiazdę o pseudonimie artystycznym Jaguar. Naszą relację z tą piosenką można określić mianem "Miłości od pierwszego posłuchania" . Okazała się ona tak muzykalna, że już po pierwszym wysłuchaniu nie mogłyśmy jej wyrwać z naszych głów. Później było tylko gorzej! Słyszałyśmy ją na każdym kroku, w taxi, barach, restauracjach... Postanowiłyśmy położyć temu kres i przy pierwszej lepszej, nadarzającej się okazji, z piosenką tle, poprosiłyśmy o zapisanie nazwy utworu i wykonawcy pierwszą napotkaną osobę. Przedstawiamy gwiazdę kenijskiej muzyki - Jaguara!


Należy to przyznać: gusta muzyczne europejczyków padają w 99% na amerykańskie i brytyjskie przeboje, pozostawiając w cieniu inne kraje, które najwyraźniej mają również coś do...wyśpiewania . Mając do dyspozycji mrowie skocznych piosenek w języku angielskim, nie mamy ochoty odkrywać nowych lądów muzycznych, zamykając się tym samym w utartych granicach i gustach. Pomyślcie na przykład o języku chińskim (zapewne każdy z Was słyszał choć raz w życiu choćby jedną piosenkę w tym języku). Muzyczne gnioty prawda? Przedstawiając kolejne utwory, pomożemy Wam zmienić to utarte zdanie o chińskich przebojach.

W chińskiej taxi (Fot. KS)


To właśnie w wyżej zobrazowanej, chińskiej taxi rozbrzmiewały chińskie przeboje muzyki pop, których nie powstydziłaby się żadna amerykańska wytwórnia muzyczna. Posłuchajcie sami .
Musimy to przyznać: wszystkie, wyżej przedstawione piosenki poznane na obczyźnie, spodobały nam się do tego stopnia, że stały się częścią naszej muzycznej, samochodowej kolekcji. Pewnie myślicie, że w przypadku repertuarów śpiewanych w tak dziwnych językach lepiej nie opuszczać okienka samochodowego ? My nie jesteśmy tego samego zdania i wyznajemy zasadę "cała naprzód" .

W związku z powyższym, może warto byłoby przytoczyć cytat Marka Twaina: 
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc odwiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­kry­waj.

Odkrywajcie podróżnicy! Nie zamykajcie się w utartych stereotypach. Odkrywajcie nowe kraje z szacunkiem do ich kultury, zwyczajów i...MUZYKI! ODKRYWAJCIE!Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!