piątek, 17 marca 2017

17-stego wszystko zdarzyć się może...we Włoszech

Dziś piątek 17-stego. Prawda, iż niewiele mówi Wam ta data? Podczas gdy prawie na całym świecie datą mrożącą krew w żyłach jest piątek 13-stego, we Włoszech jej funkcję spełnia pechowy dzień piątek 17-stego. Dlaczego to właśnie siedemnastka, a nie trzynastka spełnia funkcję pechowej liczby? Wyjaśniamy Wam jeden z najpopularniejszych włoskich przesądów!

(Fot. KS)


PECHOWA SIEDEMNASTKA
Co kraj to przesąd. A każdy naród swój przesąd pielęgnuje. Nawet jeśli nie należycie do przesądnych, z lokalnymi przesądami lepiej nauczyć się współżyć. Dlatego też nie zdziwcie się, że wielu Włochów woli wzmożyć swoją czujność wychodząc tego dnia z domu. Przesąd dotyczący piątku 17-stego daje o sobie znać na całym terytorium Włoch, jednak panuje przeświadczenie, że Włosi pochodzący z południa są szczególnie czujni w obliczu powszechnie panujących zwiastunów pecha.

DLACZEGO SIEDEMNASTKA?
Każdy z nas wie, dlaczego piątek 13-ego uważany jest powszechnie za pechowy w kulturze chrześcijańskiej: w piątek ukrzyżowano Jezusa wydanego przez Judasza Iskariotę, trzynastego członka Ostatniej Wieczerzy. Dlaczego więc Włosi postanowili się wyłamać, nadając siedemnastce status pechowej liczby? Odpowiedź znajdziemy zagłębiając się w historii: dla starożytnych Rzymian przeklętą liczbą była 17-stka! Dlaczego? Łaciński zapis siedemnastki to XVII, a jedna z jej kombinacji powstałej poprzez przestawienie elementów (tzw. anagram) to VIXI, co oznacza "żyłem" (w oryginale "io vissi"). Odpowiedź jest zatem prosta: czas przeszły czasownika "żyć" powstały w wyniku tej kombinacji awansował bezpowrotnie liczbę 17 do statusu pechowej. Brrr...

(Fot. internet)


SIEDEMNASTKA W PRAKTYCE
Myślicie, że włoska siedemnastka to tylko teoretyczny zabobon nie mający zastosowania w praktyce? Nic bardziej mylnego! Włosi chętnie pielęgnują swój przesąd poprzez wdrażanie jego myśli przewodniej do życia codziennego. Z tego właśnie powodu na pokładach samolotów włoskiej linii lotniczej Alitalia nie znajdziecie rzędu numer 17! To się nazywa przesąd wysokich lotów .



Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!