środa, 2 sierpnia 2017

Budowlane dziwolągi Emiratów

Nie jest nowiną, że podróże "nowej generacji" zobowiązują nas do przyjęcia nowoczesnych zachowań. O ile kiedyś podróżowaliśmy dla samego podróżowania i przyjemności, o tyle w dzisiejszych czasach kładziemy bardziej nacisk na przywiezienie z podróży jak najlepszego materiału fotograficznego lub wideo, dającego nam pełną satysfakcję z wakacyjnego wypadu. Wszystko to w myśl zasady "im dziwniejszy fotografowany obiekt, tym lepiej". A skoro już mowa o dziwnych obiektach, żaden kraj nie reprezentuje dziwactw i innowacji tak dobrze jak Emiraty Arabskie.

Burj al arab (Dubaj) (Fot. KS)


Analizując dziwactwa Emiratów, nie bez przyczyny nasz pierwszy wybór padł na dziwaczne budynki. To właśnie one tworzą krajobraz najpopularniejszych miast Emiratów. Pomijając fantazyjny kształt budynkowych pionierów Dubaju: powyższego Burj al Arab i najwyższego na świecie Burj Khalifa, inne budynki Emiratów zdają się nie pozostawać w tyle. I choć wiele już w życiu widziałyśmy, to gwarantujemy, że tamtejszy styl budowlany zadziwi niejednego wszędobylskiego. Sami powiedzcie: czy te budynki są "normalne"?

GATE TOWER
Zainspirowane brytyjskim Stonehenge, wieże Gate Towers to konstrukcja 3 wież połączonych na dachu masywnym mostem. Kompleks liczy 3533 jednostek mieszkalnych a most łączący 3 wieże jest uważany za najwyższy na świecie w odniesieniu do kompleksów mieszkalnych.

Nowoczesny Stonehenge - Wieże Gate Towers (Abu Dhabi) (Fot. KS)


AL BAHAR
Wieże "bliźniaczki", z których każda mierzy 145 m wysokości pokryte są warstwą upodabniającą je do ananasa, przez co nazywane są potocznie "ananasowymi wieżami". Jakby tego było mało, oprócz charakterystycznego wyglądu, z tłumu wyróżnia je ruchoma, sterowana komputerowo elewacja otwierająca się i zamykająca w zależności od położenia słońca!

Bliźniacze "ananasowe" wieże Al Bahar (Abu Dhabi) (Fot. KS)


ALDAR HEADQUARTERS
Określany mianem "stojącego okręgu" wieżowiec Aldar Headquarters jest pierwszym okrągłym budynkiem tego rodzaju na Bliskim Wschodzie i mierzy 110 metrów.

Okrągły wieżowiec Aldar Headquarters (Abu Dhabi) (Fot. KS)


CAPITAL GATE
Odchylony od pionu o 18 stopni (ponad cztery razy więcej od słynnej Krzywej Wieży w Pizie) 160 metrowy wieżowiec Capital Gate nosi miano najbardziej pochyłego budynku świata, wpisując się na listę Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej krzywa wieża zbudowana przez człowieka.

Pochylony wieżowiec Capital Gate (Abu Dhabi) (Fot. KS)


CAYAN TOWER
A co powiecie na najwyższy na świecie spiralny wieżowiec? Ten 310 metrowy, skręcony o 90 stopni budynek tworzący panoramę Dubaju ma 75 pięter, a jego twórcami są projektanci najwyższego budynku na świecie Burj Khalifa!

Spiralny wieżowiec Cayan Tower (Dubaj) (Fot. KS)


Skwitujemy to krótko: nie dość że dziwolągi to jeszcze rekordowce !Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!