piątek, 7 października 2016

Panowie, zabierzemy Was do raju jakiego nie znacie!

Męski raj na ziemi? Zapraszamy do Turynu! Zachwyt nad pięknem, radość tworzenia, fascynacja wyzwaniem, wiecznie niezaspokojona ambicja, gorące pragnienie dążenia do ideału i w końcu niepohamowana pasja i osiąganie tego, co nieosiągalne, to tylko niektóre terminy opisujące miejsce będące tematem dzisiejszego wpisu. Dość więc tajemnic! Panie i PANOWIE, zabieramy Was do obiektu określanego magicznym skrótem MAUTO, czyli do Narodowego Muzeum Motoryzacji w Turynie.

Hey! What did you expect! ツMamy nadzieję, że chociaż przez chwilę udało nam się utrzymać klimat tajemniczości . Dla większości mężczyzn piękny samochód stanowi uosobienie pięknej kobiety, do której należy mieć szacunek i o którą trzeba dbać ze wszystkich możliwych sił, stąd nasze skojarzenie . Gdyby to była Uma Thurman w dwuznacznej reklamie słynnego napoju Schweppes, to powiedziałaby: "Hey! What did you expect?". A że to jesteśmy my, to mówimy: "No właśnie, a co ty myślałeś drogi czytelniku?"

DLACZEGO "MAUTO"?
Być w Turynie i nie zwiedzić MAUTO (Museo Nazionale dell'Automobile) to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. No właśnie, ale zatrzymajmy się nad tajemniczym skrótem MAUTO, który można interpretować na dwa sposoby:
M (skrót od "museo") + AUTO (skrót od "automobile") = MAUTO
M (skrót od "museo") + AU (skrót od "automobile") + TO (skrót od "Torino") = MAUTO

Budynek Muzem Motoryzacji w Turynie (Fot. KS)


Budynek Muzem Motoryzacji w Turynie (Fot. KS)


MAUTO Z GRUBSZA
Nie chcemy zanudzać Was historią MAUTO. W zamian za to przedstawiamy w kilku podpunktach niektóre fakty, które charakteryzują je w zwięzły, ale jakże esencjonalny sposób:
powstałe w 1932 roku jest jednym z najbardziej znanych muzeów o charakterze techniczno-naukowym na świecie
budynek został zaprojektowany przez Amedeo Albertini w latach 1958-1960
stanowi jedną z największych atrakcji miasta, w związku z czym Turyn nazywany jest "Miastem auta"
w 2011 roku zostało poddane restrukturyzacji architektonicznej, co nadało mu nowoczesny i futurystyczny charakter
w 2013 roku angielski dziennik "The Times" umieścił go na liście 50 najlepszych muzeów świata o charakterze edukacyjno-naukowym
w muzeum mieści się ponad 200 oryginalnych modeli samochodów 80 różnych marek

(Fot. KS)


AUTOSTOP, WSIADAJ BRACIE DALEJ HOP!
Muzeum zbudowane zostało ogromnym nakładem kosztów, co widać już na pierwszy rzut oka. Pokaźny i zarazem nowoczesny budynek MAUTO robi duże wrażenie nie tylko od wewnątrz lecz również z zewnątrz i jest jakby zwiastunem obecnej w nim, imponującej ekspozycji. Można śmiało powiedzieć, że MAUTO jest uosobieniem roli, jaką pełnią samochody w słonecznej Italii.

(Fot. KS)


Ekspozycja została zorganizowana na trzech poziomach: parter, pierwsze piętro i drugie piętro. Dla większych doznań zwiedzającego polecamy zwiedzanie zgodnie z biegiem historii, czyli od drugiego piętra, schodząc sukcesywnie do parteru.

(Fot. KS)


Tylko w taki sposób można przeżyć należycie całą wizytę, rozpoczynając zwiedzanie od starych samochodów z początku XX wieku, poprzez nowsze pojazdy, szereg bolidów Formuły 1, aż do futurystycznych aut prezentowanych na targach motoryzacji.

Wystawa pierwszych samobieżnych aut (Fot. KS)


Model pojazdu o napędzie sprężynowym projektu Leonardo Da Vinci (Fot. KS)


(Fot. KS)


Wśród prawdziwych "perełek" MAUTO warto wymienić samochód o inspirującej nazwie "Jamais Contente" (w wolnym tłumaczeniu "Wiecznie niezadowolona") z 1899 roku tj. samochód z silnikiem elektrycznym, który jako pierwszy przekroczył prędkość 100 km/h.

Jamais Contente (Fot. KS)


Peugeot Tipo 3 z 1892 roku, czyli pierwszy samochód krążący po włoskich drogach...

Peugeot Tipo 3 (Fot. KS)


...czy samochód marki Itala 35/45 HP z 1907 roku, który zapisał się w historii przebywając połowę drogi dookoła świata, pokonując odległość 16000 km w 60 dni, z Pekinu do Paryża.

Itala 35/45 HP (Fot. KS)


(Fot. KS)


Każdy pojazd opatrzony jest tabliczką z krótkim, aczkolwiek treściwym opisem w języku włoskim i angielskim. Wystawa charakteryzuje się interaktywnością, dzięki czemu prezentacja nawet czysto technicznych aspektów jest interesująca i wciągająca.

(Fot. KS)


Muzeum nie przedstawia jedynie historii rozwoju środków transportu, lecz w klarowny sposób obrazuje również transformację epokową, która miała wpływ na społeczeństwo, zwyczaje oraz styl życia.

(Fot. KS)


Niektóre eksponaty niosą "woń" historii jakiej nie znamy, jak choćby ten amerykański Ford Jeep z 1941 roku, przedstawiony na gruzach zniszczonej wojną Europy. To amerykańskie auto rzeczywiście wzięło udział w wojnie, a po jej zakończeniu zostało oddane do użytku na potrzeby muzeum, stając się tym samym częścią europejskiej historii.

Ford Jeep (Fot. KS)


W MAUTO samochody różnych epok otoczone są scenerią ówczesnych czasów, zaprezentowanych w formie, którą w niektórych przypadkach można uznać wręcz za sztukę. Weźmy na przykład poniższe zdjęcie Fiata 600 Multipla z 1956 roku, osadzonego w scenerii wakacyjnej: leżak, prawdziwy piasek, gazety, parasol, wszystko to, aby w najbardziej wyrazisty sposób zobrazować praktyczność tego samochodu. Samochodu kompaktowego z zewnątrz lecz o przestronnym wnętrzu, uderzającego oryginalnością i oszczędnością użytkowania. W sam raz na wakacyjny wypad! Praktyczność wchodzi w życie już w latach 50-tych!

Fiat 600 Multipla (Fot. KS)


Sekcja "Car Culture Lab, Nicola Bulgari Collection" ukazuje amerykańską stylistykę lat 50-tych, na przykładzie marek Studebaker, Cadillac, Chevrolet i Buick.

Car Culture Lab (Fot. KS)


Jaguar E-Type z 1969 roku (Fot. KS)


Sekcja zobrazowana poniżej przedstawia pojazdy tworzące ekologiczną przyszłość na przykładzie Fiata Downtown 1993, Fiata Ecobasic 2000 oraz aut marki Idra 11. Czy tak będzie wyglądała nasza samochodowa przyszłość? My już wyobrażamy sobie nas w dwóch środkowych...oczywiście na leżąco .

(Fot. KS)


Jednym z niepowtarzalnych miejsc turyńskiego Muzeum Motoryzacji jest podłoga spełniająca rolę motoryzacyjnej mapy Turynu, z dwoma symbolami w tle: Fiatem 500 oraz budynkiem Mole Antonelliana, będącym wizytówką Turynu.

(Fot. KS)


W MAUTO nie brakuje również specjalnych sekcji zadedykowanych tajnikom konstrukcyjnym, gdzie promowana jest wiedza dotycząca projektowania samochodów oraz ich ewolucji historycznej.

Silnik Alfa Romeo V6 (Fot. KS)


Opis historii koła samochodu na przykładzie Michelin (Fot. KS)


Fiat 500 w charakterze żywopłotu, w obecności tłumikowego psa (Fot. KS)


Kierowcy Formuły 1 na przestrzeni lat (Fot. KS)


(Fot. KS)


Bogactwo kolekcji MAUTO sprawia, iż ciężko jest opisać w kilku słowach istotę tego obiektu, a jedynym sposobem na jego dogłębne poznanie jest jego odwiedzenie. Krótko mówiąc: 30 sekcji muzeum prowadzi zwiedzających jasną, motoryzacyjną ścieżką narracyjną od zarania dziejów do naszych czasów.

(Fot. KS)


NIE TYLKO DLA PANÓW
Tak, tak, chłopcy lubią bawić się samochodzikami, a dziewczynki czesać laleczki i niech tak pozostanie również w dorosłym życiu. Błąd! Nowoczesność i innowacyjność MAUTO nie czyni go muzeum wyłącznie dla ustalonej z góry grupy odbiorców tj. mężczyzn czy miłośników aut i motoryzacji, lecz miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Trasa zwiedzania bogata jest w multimedia, materiały wideo, urządzenia dotykowe, kabiny multimedialne, rzutniki, kody QR oraz inne, innowacyjne technologie, mające na celu wzbudzenie zainteresowania nawet w najmłodszych zwiedzających. Niektóre sekcje muzeum przypominają prawdziwe centra dydaktyczne, gdzie małe dzieci mogą poznawać miniaturowy świat motoryzacji poprzez zabawę, z wykorzystaniem różnych aspektów kreatywności.

Ściana widokowa (Fot. KS)


Amerykańskie auta w miniaturze (Fot. KS)


Amerykańskie auta w miniaturze (Fot. KS)


Amerykańskie auta w miniaturze (Fot. KS)


Kabiny multimedialne (Fot. KS)


Gwarantujemy, że w MAUTO poczujecie się jak w innym wymiarze. Czas płynie tam bardzo szybko, dlatego też na jego zwiedzenie zarezerwujcie sobie co najmniej 3 godziny.

MUZEUM W PRAKTYCE
Strona internetowa: www.museoauto.it
E-mail: info@museoauto.it
Adres: Corso Unità d'Italia 40, Torino
Dojazd:
- Bez samochodu: najlepiej dojechać metrem lub środkami komunikacji miejskiej (1, 18, 42, 34, 35) do stacji Lingotto i kontynuować pieszo ok. 10 minut.
- Samochodem: muzeum nie posiada specjalnego parkingu, jednak kilka kroków od muzeum (po lewej stronie, stojąc przodem do muzeum) wśród drzew znajduje się zakamuflowany, bezpłatny parking, wyznający zasadę "Kto pierwszy ten lepszy" .

Godziny otwarcia:
- Pn.: 10:00-14:00
- Wt.: 14:00-19:00
- Śr. Czw. Niedz.: 10:00-19:00
- Pt. So.: 10:00-21:00

Koszt biletów:
- Normalny: 12 euro
- Ulgowy: 8 euro (dzieci w wieku 6-14 lat i osoby powyżej 65 roku życia)
- Niepełnosprawni, grupy (powyżej 15 osób), studenci z legitymacją: 2,50 euro
- Bezpłatny: dzieci poniżej 6 lat

Zwiedzanie: od 2014 roku muzeum udostępniło dla zwiedzających aplikację na telefon o nazwie MAUTO. Wystarczy ściągnąć ją na telefon przed odwiedzeniem muzeum i podłączyć się do bezpłatnej sieci Wi-Fi dostępnej w MAUTO, aby cieszyć się interaktywną wizytą popartą szczegółami historycznymi, archiwalnymi zdjęciami, kartami technicznymi pojazdów oraz bogatymi opisami. Dzięki niej odkryjemy wszystkie tajniki turyńskiego MAUTO.

UWAGA: Jeżeli chcecie używać aplikacji przed pójściem do muzeum, konieczne jest jej płatne odblokowanie, gdyż jedynie bezpłatna sieć bezprzewodowa znajdująca się na terenie MAUTO gwarantuje jej beztroskie użytkowanie!

Zrzuty ekranowe aplikacji MAUTO (Fot. KS)


Zrzuty ekranowe aplikacji MAUTO (Fot. KS)


STACJA KOŃCOWA
Przystanek końcowy, czas wysiadać . Ze śmiałością możemy stwierdzić, iż tętniąca życiem sceneria MAUTO, powiązana ze szczegółowym zagłębieniem tematycznym, czyni turyńskie Muzeum Motoryzacji miejscem nie tylko do jednorazowego odwiedzenia, lecz do okresowego odwiedzania.

A teraz apel do wszystkich osób płci pięknej: drogie Panie, jeśli w obliczu przedstawionych przez nas materiałów nadal nie jesteście przekonane czy warto odwiedzić MAUTO, spójrzcie na poniższe zdjęcie i pomyślcie...

(Fot. KS)


Podczas gdy Wasi mężczyźni będą wczytywać się z rozmiłowaniem w historię aut, Wy możecie przeznaczyć ten czas na przykład na robienie artystycznych selfie w trybie przyspieszonym .

A na koniec króciutka prezentacja wideo końcowej (pożegnalnej) sekcji MAUTO, z drewnianym (tak, DREWNIANYM!) samochodem w roli głównej. Niech Wam się WIEZIE ツ.
Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!