sobota, 28 lipca 2018

Old Faithful, czyli jedyna eksplozja od której nie spierniczasz

Czy byliście kiedyś w takim miejscu, w którym wiedzieliście że za chwilę coś wybuchnie, a jednak staliście nieruchomo nie podejmując żadnego działania? Nasuwa się tutaj pytanie: "Sorry, a czy takie zachowanie w ogóle jest możliwe?" Odpowiadamy: a pewnie! Pod warunkiem, że czekasz na wybuch gejzeru w amerykańskim Parku Yellowstone!

(Fot. KS)


YELLOWSTONE: ŹRÓDEŁKA, GEJZERY I INNE BAJERY
Wybierając się do parku Yellowstone od samego początku wiedziałyśmy, że będzie interesująco. Nie ma chyba osoby, która choćby pobieżnie nie potrafiłaby wymienić jego głównych atrakcji w postaci gorących i kolorowych źródełek, charakterystycznych zwierząt czy licznych gejzerów. Jednak przyznajcie się szczerze: czy wiedzieliście, że w Yellowstone istnieje pewien niezwykły gejzer, który wybucha o określonych porach?

(Fot. KS)


OLD FAITHFULL: STARY, ON BĘDZIE CI WIERNY
Old Faithful (w wolnym tłumaczeniu "Stary Wierny"), bo tak nazywa się jeden z najpopularniejszych gejzerów w Yellowstone, jest pierwszym gejzerem, któremu nadano imię w tym amerykańskim Parku. Nazwa nieprzypadkowa, biorąc pod uwagę fakt, że jego erupcje występują w określonych odstępach czasu. Wybuchy wydają się być wręcz zaprogramowane. O taką wierność w przyrodzie niezwykle trudno: z dziesięciominutowym marginesem błędu, gejzer wybucha 65 minut po wybuchu trwającym mniej niż 2,5 minuty lub 92 minuty po wybuchu trwającym dłużej niż 2,5 minuty. Dowodem na to są tablice umieszczone w pobliżu gejzeru, informujące o godzinie poprzedniego wybuchu i przewidywanej godzinie następnej erupcji. Wszystko to w trosce o liczną widownię Parku Yellowstone, czekającą na wybuchowy spektakl Starego Wiernego. W taki sposób nikt nie przegapi eksplozji. Poczciwy, wierny staruszek .

(Fot. KS)


WYSTRZAŁOWY SPEKTAKL
Unikalność Old Faithful nie polega jedynie na wierności samemu sobie. Do innych ciekawostek należy fakt, że gejzer "strzela" strumieniami wrzącej wody (118°C na głębokości 22 metrów pod ziemią) o wysokości od 30 do 55 metrów (objętościowo od 14000 do 32000 litrów wody). Na przestrzeni lat odnotowano ponad 137000 erupcji, których średnia wysokość wynosiła 44 metry.

(Fot. KS)


SPIERNICZASZ CZY CZEKASZ?
Park Yellowstone jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie zamiast: "Spierniczaj, bo zaraz wybuchnie!" powiesz: "Pospiesz się, bo nie zdążymy na wybuch!" .  To chyba jedyny rodzaj eksplozji jaki znamy, który nie odstrasza, a wręcz przeciwnie - przyciąga rzesze ludzi. Ponawiamy więc pytanie: wiecie, że za chwilę coś wybuchnie. Co robicie? Spierniczacie czy czekacie? Na co jak na co, ale na taką eksplozję poczekacie z przyjemnością. Gwarant!

(Fot. KS)

Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!