poniedziałek, 24 grudnia 2018

Święta na wesoło: 5 włoskich świątecznych zwyczajów, o których nie miałeś pojęcia

Wreszcie nadszedł ten upragniony dla wszystkich czas: nadeszły święta. Po wielu tygodniach przygotowań, nieustannego pośpiechu i gorączki prezentów, wreszcie możemy zasiąść przy suto zastawionym, wigilijnym stole i cieszyć się świąteczną atmosferą w gronie rodziny. Magia świąt przemawia do wszystkich, a nie byłaby ona możliwa gdyby nie świąteczne tradycje przekazywane z dziada pradziada. A jeśli już mowa o świątecznych tradycjach, czy wiedzieliście że te polskie nie są prawdą absolutną i że europejskie, świąteczne zwyczaje różnią się znacznie od polskich świątecznych obyczajów? Specjalnie dla Was (na żywo z Włoch ) przedstawimy 5 włoskich, świątecznych zwyczajów (wraz z wyodrębnieniem ich plusów i minusów), które zadziwią niejednego poszukiwacza ciekawostek.

(Fot. KS)


CHOINKA, CHOINKA...
Czy to żywa czy sztuczna, choinka jest bez wątpienia jednym z największych symboli Świąt Bożego Narodzenia. I podczas gdy Polacy ubierają ją zazwyczaj dopiero na kilka dni przed 24 grudnia, to we Włoszech dniem w którym TRZEBA ubrać świąteczne drzewko jest 8 grudnia (najlepiej popołudnia ). Wtedy to też, wszyscy jak na zawołanie, przyozdabiają swoje choinki oraz "wyciągają za nogi" różnorodnych gabarytów szopki. I jeśli myślicie, że sztywne plany dotyczą jedynie ubierania choinki, to wiedzcie, że Włosi "posiadają" również ściśle ustalony dzień na jej rozbieranie, a mianowicie 7 stycznia. Mówi nawet o tym pięknie brzmiące, rymujące się włoskie powiedzenie:

L'Epifania tutte le feste le porta via (Święto Trzech Króli zmiata wszystkie święta)

Oznacza to nic innego jak koniec wszystkich świąt wraz z dniem 6 stycznia, a tym samym "śmierć" wszystkich świątecznych symboli dzień po.
Minusy: Już od 8 grudnia masz w domu dodatkowy gadżet, co może okazać się kłopotem jeśli masz problemy natury przestrzennej w postaci małej chaty
Plusy: Możesz cieszyć się w swoim domu magią świąt już na początku grudnia!

(Fot. KS)


JEDZ, PIJ I POPUSZCZAJ PASA
Już po nagłówku można wywnioskować, że Włosi nie poszczą w święta. Jednak odmiennie od Polski, nie ma obsesji ani tym bardziej potrzeby przestrzegania obecności 12 różnych potraw na świątecznym stole. Tutaj pochłania się pokarm jak Bóg da, a zatem smacznie, obficie i w doborowym towarzystwie. Nie istnieje również zwyczaj pozostawiania jednego dodatkowego nakrycia przy stole. A co z typowo świątecznymi ciastami? Istnieją, jednak zapomnijcie o makowcu czy innych świątecznych ciachach. Tutaj królują kupne ciasta o nazwie pandoro i panettone.
Minusy: Nie masz gwarancji, że pochłoniesz 12 różnorodnych potraw
Plusy: Twój żołądek będzie Ci wdzięczny bo nie pomieszasz wielu potraw / będziesz miał więcej miejsca przy stole / nie musisz tracić czasu na pieczenie ciast.

Włoskie ciasto "Pandoro" (Fot. KS)


GWIAZDKA Z NIEBA
We Włoszech nie ma zwyczaju rozpoczynania wigilijnej kolacji wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Tutaj zaczyna się jeść kolację o godzinie kolacyjnej.
Minusy: Musisz dłużej czekać na zjedzenie smacznych potraw
Plusy: Masz więcej czasu na przygotowanie kolacji / nie rozpoczynasz kolacji o godzinie 16:00 / nie musisz spoglądać jak sroka w kość w niebo, aby zacząć napełniać żołądek.


POŁAM SIĘ
We Włoszech nie istnieje tradycja łamania się opłatkiem, a życzenia występują w formie jednego słowa "Auguri", zamiast potoku życzeń tak powszechnego w polskiej tradycji.
Minusy: Ominie Cię opłatek, a jest on naprawdę smaczny
Plusy: Nie musisz wysilać się co komu "pożyczyć" / nie musisz łamać się opłatkiem z osobami, na których widok (na co dzień) aż łamie Cię w kościach.


GWIAZDOR I SPÓŁKA
Podczas gdy w Polsce głównym bożonarodzeniowym bohaterem jest Święty Mikołaj, Włosi posiadają 2 osobistości: Świętego Mikołaja i ...Czarownicę! Tak, tak, CZAROWNICĘ. Jest ona główną postacią przynoszącą dzieciom słodycze oraz inne drobne upominki w dzień Trzech Króli (włoska Epifania).
Minusy: Masz dodatkowy wydatek
Plusy: Dzieci mają na co czekać nawet po świętach.


...ŚWIĘTA, ŚWIĘTA...
Czy to Polska czy Włochy, czy też inny kraj na ziemi, mimo różnorodnych zwyczajów, atmosfera świąt pozostaje zawsze taka sama: niepowtarzalna i magiczna.
Minusy: Brak
Plusy: WESOŁYCH ŚWIĄT, czyli jakby to powiedzieli Włosi BUON NATALE (i buona NUTELLA. To taki mały akcent dla świątecznych głodomorów )

WESOŁYCH ŚWIĄT! (Fot. KS)
Spodobał Ci się ten wpis? Polub go na Facebooku!